Dosim
Super Administrator
Dołączył: 09 Maj 2009
Posty: 184
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/6 Skąd: Chorzów
|
Wysłany: Pon 16:03, 11 Maj 2009 Temat postu: O koszatniczce |
|
|
Koszatniczka (Octodon degus) - gatunek gryzonia z rodziny koszatniczek, pochodzący z Chile, zamieszkujący zachodnie zbocza Andów do wysokości 1200 m n.p.m.
Zwierzę o smukłej budowie, pysk zaokrąglony, uszy średniej długości, ogon pokryty sztywną szczeciną z charakterystycznym dla tego gatunku "pędzlem". Prowadzi stadny tryb życia.
Koszatniczka jest zwierzęciem bardzo żywotnym. W hodowli wymaga dużo wolnej przestrzeni.
Cechy gatunku
Organizmy koszatniczek w ograniczonym zakresie trawią cukry, dlatego hodowcy ograniczają w ich diecie węglowodany do minimum. Jest to jedna z kluczowych cech odróżniających koszatniczki od innych gryzoni.
Długość ciała bez ogona
Długość koszatniczki jest zróżnicowana. Zależy to od liczby młodych w miocie. Najczęściej jednak wynosi ona od 9 cm do 13 cm.
Długość ogona
9 - 13 cm
Masa ciała
150 - 350 gramów.
Długość życia
W stanie wolnym żyją 1 - 4 lat, a w niewoli 5 - 8 lat.
Umaszczenie
Jednolite, brązowe przechodzące w szarości, na brzuszku futro kremowo-brązowe, jaśniejsze dookoła oczu. Umaszczenie brzuszka zależy od pory roku. Zazwyczaj zimą jest jaśniejsze niż latem.
Rozród
Zdolność do rozrodu osiąga w wieku 5-6 tygodni; ciąża trwa około 3 miesięcy; w miocie 1 - 12 młodych, które rodzą się okryte delikatnym meszkiem, z lekko otwartymi oczami.
Żywienie
Podstawą żywienia koszatniczek jest siano, które nie może być jednak ściółką. Oprócz tego można karmić zwierzęta nasionami traw, liśćmi drzew i krzewów (brzoza, grusza, grab, jabłoń, leszczyna, lipa, orzech włoski, wierzba płacząca, dąb) i ziołami, jak również specjalnymi karmami. Można karmić koszatniczki świeżymi i suszonymi warzywami - porem, selerem, marchewką i pietruszką (dwa ostatnie w niewielkich ilościach, marchewka zawiera cukry, pietruszka jest moczopędna).
Źródło „http://pl.wikipedia.org/wiki/Koszatniczka”
Post został pochwalony 0 razy
|
|